Leading Manufacturer of nova lift wall formwork, hot dipped galvanized plastic wall formwork, plastic construction shuttering plates, wall formwork, aluminium formwork panels and galvanized silver reusable formwork from Ghaziabad.
₹ 7000 / Square Meter Get Latest Price
| Formwork System | Aluminium Formwork |
| Facing Material | Steel Plate |
| Max Wall Height | 3000 mm |
| Brand | Nova |
| Max Capacity | 5 Ton |
| Material | PP |
| Weight | 21 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Capacity | 4-5 ton |
| Model Name/Number | NOVA652 |
| Maximum Height | 5200MM |
| Maximum Speed | 100+ |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
We have been operating in India for the past Ten years and have served some of the major builders, contractors in the country. We offer plastic formwork systems which are of pristine quality and help in increasing the efficiency, cost-effectiveness & reducing the time of construction.
It is lightweight, modular and can be reused more than 100 times.
Our formwork systems are currently used by companies such as Larsen & Toubro Ltd, Shapoorji & Pallonji Contract Limited, Ahluwalia Contracts India Ltd, Tata Projects Ltd, JMC Project (India) Ltd, Megha Engineering & Infrastructure Ltd, J.Kumar Infrastructure Ltd,Tata Steels Utilities Infrastructure Limited, APM Design Build Pvt Ltd, ITD Cementation Limited, KEC International Ltd who have praised Nova Formwork products for its uniqueness and efficiency.
We also offer technical assistance in designing. We provide high-quality support through our well qualified & trained SITE ENGINEERS as after-sales service measures & ensure customer satisfaction to the highest level.
Kindly find attached our Catalogue to display our product.₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Wall Type | RCC Cantilever |
| Formwork System | Steel Formwork |
| Service Type | Design |
| Column Shape | Rectangular |
| Material | Plastic |
| Max Wall Height | Up to 2 m |
| Max Casting Height | 3000 mm |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Color | Gray |
| Weight | 18 kg/m2 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Brand | Nova Formworks |
| Usage/Application | Construction Sector |
| Height | 1235mm |
| Width | 50 to 1000mm |
Minimum order quantity: 200 Square Meter
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Formwork System | Steel Panel |
| Plate Thickness | 2 mm |
| Facing Material | Steel Plate |
| Material | Plastic |
| Plate Size | 900x600 mm |
| Max Wall Height | 3000 mm |
| Sheet Material | Mild Steel |
| Color | Orange, Gray etc |
| Type | pp |
| Dimension | 1235MM HEIGHT |
| Size | 100 to 1000 |
| Weight | 21 |
| Brand | Nova Formworks |
| Plate Weight | 18 |
| Shape | Rectangular |
| Prices | Rs. 5950 Square Running Meter |
| Usage/Application | Construction Sector |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Surface Type | plastic |
| Color | Silver |
| Weight | 20 |
| Dimension | 100 to 1000mm |
| Brand | Nova |
| Usage/Application | 100+ |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 12000 / Square Meter Get Latest Price
| Formwork System | Steel Formwork |
| Column Shape | Rectangular |
| Max Casting Height | 3000 mm |
| Service Location/City | Delhi |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Open Style | Sliding |
| Size Of Panel | Aluminium Panel |
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Surface Type | Color Galvanized |
| Color | Silver |
| Weight | 21 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Color | Silver |
| Weight | 21 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Square Meter
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Surface Type | Color Galvanized |
| Color | Silver |
| Weight | 18 kg/m2 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Brand | Nova Formworks |
| Usage/Application | Construction Sector |
| Height | 1235mm |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 10 to 1000mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Surface Type | Color Galvanized |
| Color | Gray |
| Weight | 18 kg/m2 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Brand/Make | Nova Formworks |
| Usage/Application | Construction Sector |
| Height | 1235mm |
| Material | Plastic |
| Width | 50 to 1000mm |
Minimum order quantity: 50 Square Meter
₹ 7000 / Square Meter Get Latest Price
| Surface Type | plastic |
| Color | Gray |
| Weight | 18 kg/m2 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Brand | Nova Formworks |
| Usage/Application | Construction Sector |
| Height | 1235mm |
| Material | Plastic |
| Width | 50 to 1000mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Surface Type | Plastic |
| Color | Silver |
| Weight | 20 |
| Dimension | 100 TO 1000 |
| Brand | Nova |
| Usage/Application | 100+ |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
We are the first and the only company to manufacture plastic formwork systems in India. We have been into plastics since 1974 and diversified into plastic formworks in 2009. We have manufacturing facilities in Ghaziabad and Bangalore, and we have provided services to some of the biggest contractors and builders in the nation. We supply technologies for both plastic and aluminium formwork of the highest quality and aid in enhancing process construction's efficacy, efficiency and timeliness. Our light weight system is portable, modular, and can be used more than one hundred times. Since we manufacture both Plastic and Aluminium Formwork, we provide the best shuttering solution for all kinds of concrete construction.
Companies like Larsen & Toubro Ltd, Ahluwalia Contracts India Ltd., Tata Projects India Ltd,MCNally Bharat Engineering C, Shapoorji & Pallonji Company Ltd, JMC Project India Ltd,Tata Steels Limited,ITD Cementation Ltd and J Kumar Infrastructure Ltd and many more have complimented Nova Formworks for their distinctiveness and effectiveness.
We also provide design-related technical support. We guarantee the highest degree of client satisfaction by offering high-quality support through our highly skilled and trained site engineers as after-sales service measures.
Vikas Mittal (Director)
Nova Formworks Private Limited
A-7/121-123, South Side, G.T Road, Industrial Area
Ghaziabad - 201010, Uttar Pradesh, India