Formwork system is a temporary structure in which concrete is poured at the time of construction to keep the concrete in position. It is removed once the concrete gets the desired shape and strength. It can be for vertical as well as horizontal structures.
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Surface Type | Color Galvanized |
| Weight | 18 kg/m2 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Usage/Application | Construction Sector |
| Height | 1235mm |
| Brand | Nova Formworks |
| Color | Gray |
| Material | Plastic |
| Width | 50 to 1000mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 6400 / Piece Get Latest Price
| Formwork System | Steel Panel |
| Material | Mild Steel |
| Facing Material | Steel Plate |
| Max Wall Height | 3000 mm |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Color | Silver |
| Weight | 20 |
| Dimension | 1235mm |
| Brand | nova |
| Usage/Application | 100+ |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are the first and the only company to manufacture plastic formwork systems in India. We have been into plastics since 1974 and diversified into plastic formworks in 2009. We have manufacturing facilities in Ghaziabad and Bangalore, and we have provided services to some of the biggest contractors and builders in the nation. We supply technologies for both plastic and aluminium formwork of the highest quality and aid in enhancing process construction's efficacy, efficiency and timeliness. Our light weight system is portable, modular, and can be used more than one hundred times. Since we manufacture both Plastic and Aluminium Formwork, we provide the best shuttering solution for all kinds of concrete construction.
Companies like Larsen & Toubro Ltd, Ahluwalia Contracts India Ltd., Tata Projects India Ltd,MCNally Bharat Engineering C, Shapoorji & Pallonji Company Ltd, JMC Project India Ltd,Tata Steels Limited,ITD Cementation Ltd and J Kumar Infrastructure Ltd and many more have complimented Nova Formworks for their distinctiveness and effectiveness.
We also provide design-related technical support. We guarantee the highest degree of client satisfaction by offering high-quality support through our highly skilled and trained site engineers as after-sales service measures.
Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Surface Type | Plastic |
| Color | Silver |
| Weight | 20 |
| Dimension | 100 to 1000mm |
| Brand | Nova |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Formwork System | Steel Panel |
| Formwork Type | Column Formwork |
| Material | Plastic |
| Facing Material | Steel Plate |
| Max Wall Height | 3000 mm |
| Surface Type | PP |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
Companies like Larsen & Toubro Ltd, Ahluwalia Contracts India Ltd., Tata Projects India Ltd,MCNally Bharat Engineering C, Shapoorji & Pallonji Company Ltd, JMC Project India Ltd,Tata Steels Limited,ITD Cementation Ltd and J Kumar Infrastructure Ltd and many more have complimented Nova Formworks for their distinctiveness and effectiveness.
We also provide design-related technical support. We guarantee the highest degree of client satisfaction by offering high-quality support through our highly skilled and trained site engineers as after-sales service measures.
Vikas Mittal (Director)
Nova Formworks Private Limited
A-7/121-123, South Side, G.T Road, Industrial Area
Ghaziabad - 201010, Uttar Pradesh, India