Offering you a complete choice of products which include box culvert, column formwork, doka shuttering, plastic reusable formwork for wall construction, plastic formwork for concrete and nova formworks box culvert.
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Material | Concrete |
| Brand | NOVA |
| Usage/Application | 100+ |
| Color | SILVER |
| Shape | RECTAngular |
| Size/Dimension | 100 to 1000mm |
| Thickness | 80mm |
| Height | 1235mm |
| Length | 1235mm |
Companies like Larsen & Toubro Ltd, Ahluwalia Contracts India Ltd., Tata Projects India Ltd,MCNally Bharat Engineering C, Shapoorji & Pallonji Company Ltd, JMC Project India Ltd,Tata Steels Limited,ITD Cementation Ltd and J Kumar Infrastructure Ltd and many more have complimented Nova Formworks for their distinctiveness and effectiveness.
We also provide design-related technical support. We guarantee the highest degree of client satisfaction by offering high-quality support through our highly skilled and trained site engineers as after-sales service measures.
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Color | Silver |
| Weight | 20 KG |
| Brand | NOVA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
Companies like Larsen & Toubro Ltd, Ahluwalia Contracts India Ltd., Tata Projects India Ltd,MCNally Bharat Engineering C, Shapoorji & Pallonji Company Ltd, JMC Project India Ltd,Tata Steels Limited,ITD Cementation Ltd and J Kumar Infrastructure Ltd and many more have complimented Nova Formworks for their distinctiveness and effectiveness.
We also provide design-related technical support. We guarantee the highest degree of client satisfaction by offering high-quality support through our highly skilled and trained site engineers as after-sales service measures.
Get Latest Price
| Material | PVC |
| Surface Type | SMOOTH |
| Color | Silver |
| Weight | 20 KG |
| Dimension | 100 TO 1000MM |
| Brand | NOVA |
| Usage/Application | 100++ |
| Length | 1235MM |
Companies like Larsen & Toubro Ltd, Ahluwalia Contracts India Ltd., Tata Projects India Ltd,MCNally Bharat Engineering C, Shapoorji & Pallonji Company Ltd, JMC Project India Ltd,Tata Steels Limited,ITD Cementation Ltd and J Kumar Infrastructure Ltd and many more have complimented Nova Formworks for their distinctiveness and effectiveness.
We also provide design-related technical support. We guarantee the highest degree of client satisfaction by offering high-quality support through our highly skilled and trained site engineers as after-sales service measures.
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Color | Silver |
| Weight | 21 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Color | Silver |
| Weight | 20 KG |
| Dimension | 100 TO 1000MM |
| Brand | NOVA |
| Usage/Application | 100+ |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
Companies like Larsen & Toubro Ltd, Ahluwalia Contracts India Ltd., Tata Projects India Ltd,MCNally Bharat Engineering C, Shapoorji & Pallonji Company Ltd, JMC Project India Ltd,Tata Steels Limited,ITD Cementation Ltd and J Kumar Infrastructure Ltd and many more have complimented Nova Formworks for their distinctiveness and effectiveness.
We also provide design-related technical support. We guarantee the highest degree of client satisfaction by offering high-quality support through our highly skilled and trained site engineers as after-sales service measures.
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Span | 1 m |
| Height | 1 m |
| Load Class | Class A |
| Brand | Nova Formworks |
| Usage/Application | Nova Formworks Box |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
Vikas Mittal (Director)
Nova Formworks Private Limited
A-7/121-123, South Side, G.T Road, Industrial Area
Ghaziabad - 201010, Uttar Pradesh, India