Offering you a complete choice of products which include plastic reusable formwork for concrete, galvanized gray plastic formwork, shear wall formwork, concrete column formwork, plastic reusable formwork for column construction and construction plastic wall formwork.
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 21 |
| Color | Silver |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Usage/Application | Construction |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Wall Type | RCC Cantilever |
| Service Type | Design |
| Material | Plastic |
| Max Wall Height | Up to 2 m |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Color | Gray |
| Weight | 18 kg/m2 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Brand | Nova Formworks |
| Usage/Application | Construction Sector |
| Height | 1235mm |
| Width | 50 to 1000mm |
Minimum order quantity: 200 Square Meter
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Formwork System | Steel Panel |
| Facing Material | Steel Plate |
| Max Wall Height | 3000 mm |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Brand | Nova Formworks |
| Usage/Application | Shear Wall Formwork |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Surface Type | Color Galvanized |
| Color | Silver |
| Weight | 21 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Color | Silver |
| Weight | 21 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Brand | NOVA |
| Usage/Application | 100+ TIMES |
| Length | 1235MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Surface Type | Color Galvanized |
| Weight | 18 kg/m2 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Brand/Make | Nova Formworks |
| Usage/Application | Construction Sector |
| Height | 1235mm |
| Color | Gray, Blue etc |
| Material | Plastic |
| Width | 50 to 1000mm |
Minimum order quantity: 65 Square Meter
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Surface Type | Color Galvanized |
| Color | Gray, Red, Yellow etc |
| Weight | 18 kg/m2 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Brand | Nova Formworks |
| Usage/Application | Construction Sector |
| Height | 1235mm |
| Material | Plastic |
| Width | 50 to 1000mm |
Minimum order quantity: 50 Square Meter
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Surface Type | Color Galvanized |
| Color | Gray, Red etc |
| Weight | 18 kg/m2 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Brand/Make | Nova Formworks |
| Usage/Application | Construction Sector |
| Height | 1235mm |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 50 to 1000mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Surface Type | Color Galvanized |
| Color | Gray |
| Weight | 18 kg/m2 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Brand | Nova Formworks |
| Usage/Application | Construction Sector |
| Height | 1235mm |
| Material | Plastic |
| Width | 50 to 1000mm |
Minimum order quantity: 50 Square Meter
Get Latest Price
| Thickness | 80MM |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Material | concrete |
| Wall Type | concrete |
| Built Type | Plastic concrete |
| Brand | NOVA |
| Size | 1253MM |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Vikas Mittal (Director)
Nova Formworks Private Limited
A-7/121-123, South Side, G.T Road, Industrial Area
Ghaziabad - 201010, Uttar Pradesh, India