Formwork system is a temporary structure in which concrete is poured at the time of construction to keep the concrete in position. It is removed once the concrete gets the desired shape and strength. It can be for vertical as well as horizontal structures.
₹ 12000 / Square Meter Get Latest Price
| Formwork System | Aluminium Formwork |
| Facing Material | Aluminium |
| Max Wall Height | Custum |
| Surface Finish | Painted |
| Tie Rod Diameter | 16 mm |
| Allowable Pressure | 70 kN per sq m |
| Material | Aluminum |
| Work Location | All World |
| Industry | Construction |
| Height | 1000 to 2500mm; or as per requirement |
| Industry/Application | Construction |
| Usage/Application | Construction Sector |
| Brand | Nova Formworks |
| Weight | 22 kg/m2 |
| Width | 50 to 1000mm; or as per requirement |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
Nova, a group of companies manufactures many plastic products at its plants in Delhi and Bangalore. The group is into the manufacturing of plastics for the last 40 years and introduces products of the latest technology that include plastic raw materials, plastic molded furniture, plastic corrugated flute board, blow molded water tanks, HDPE double walled corrugated pipes, Corrugated boxes, formwork system etc. Nova formwork system is the first Indian plastic modular formwork system, introduced 9 years ago.
₹ 12000 / sq ft Get Latest Price
| Formwork Type | Complete System |
| Usage Mode | Sale |
| Panel Thickness | 5 mm |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Color | Silver |
| Material | Aluminum |
| Work Location | All World |
| Industry | Construction |
| Weight | 22 kg/m2 |
| Height | 1000 to 2500mm; or as per requirement |
| Industry/Application | Construction |
| Brand | Nova Formworks |
| Usage/Application | Construction Sector |
| Width | 50 to 1000mm; or as per requirement |
Minimum order quantity: 50 sq ft
₹ 12000 / Square Meter Get Latest Price
| Formwork System | Aluminium Formwork |
| Material | Plastic |
| Column Shape | custum |
| Max Casting Height | custum |
| Surface Type | Plastic |
| Color | Silver |
| Weight | 20 |
| Dimension | 100 to 1000 |
| Brand | nova |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 12000 / sq ft Get Latest Price
| Service Location/City | pan india |
| Material | Aluminum |
| Work Location | Ghaziabad |
| Industry | Aluminium |
| Usage/Application | consruction |
| Height | 1000 to 2500mm; or as per requirement |
| Brand | Nova Formworks |
| Usage | Construction Sector |
| Weight | 22 kg/m2 |
| Width | 50 to 1000mm; or as per requirement |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Color | Silver |
| Weight | 20 |
| Dimension | 100 TO 1000 |
| Brand | NOVA |
| Usage/Application | 100+ |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
We are the first and the only company to manufacture plastic formwork systems in India. We have been into plastics since 1974 and diversified into plastic formworks in 2009. We have manufacturing facilities in Ghaziabad and Bangalore, and we have provided services to some of the biggest contractors and builders in the nation. We supply technologies for both plastic and aluminium formwork of the highest quality and aid in enhancing process construction's efficacy, efficiency and timeliness. Our light weight system is portable, modular, and can be used more than one hundred times. Since we manufacture both Plastic and Aluminium Formwork, we provide the best shuttering solution for all kinds of concrete construction.
Companies like Larsen & Toubro Ltd, Ahluwalia Contracts India Ltd., Tata Projects India Ltd,MCNally Bharat Engineering C, Shapoorji & Pallonji Company Ltd, JMC Project India Ltd,Tata Steels Limited,ITD Cementation Ltd and J Kumar Infrastructure Ltd and many more have complimented Nova Formworks for their distinctiveness and effectiveness.
We also provide design-related technical support. We guarantee the highest degree of client satisfaction by offering high-quality support through our highly skilled and trained site engineers as after-sales service measures.
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Surface Type | Color Galvanized |
| Color | Red, Gray etc |
| Weight | 18 kg/m2 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Brand | Nova Formworks |
| Usage/Application | Construction Sector |
| Height | 1235mm |
| Material | Plastic |
| Width | 50 to 1000mm |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Color | Silver |
| Weight | 20 |
| Dimension | 00 |
| Brand | 00 |
| Operating Temperature | 00 |
| Work Temperature | 00 |
| Usage/Application | Concrete Works |
| Length | 1235mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
We are the first and the only company to manufacture plastic formwork systems in India. We have been into plastics since 1974 and diversified into plastic formworks in 2009. We have manufacturing facilities in Ghaziabad and Bangalore, and we have provided services to some of the biggest contractors and builders in the nation. We supply technologies for both plastic and aluminium formwork of the highest quality and aid in enhancing process construction's efficacy, efficiency and timeliness. Our light weight system is portable, modular, and can be used more than one hundred times. Since we manufacture both Plastic and Aluminium Formwork, we provide the best shuttering solution for all kinds of concrete construction.
Companies like Larsen & Toubro Ltd, Ahluwalia Contracts India Ltd., Tata Projects India Ltd,MC Nally Bharat Engineering C, Shapoorji & Pallonji Company Ltd, JMC Project India Ltd,Tata Steels Limited,ITD Cementation Ltd and J Kumar Infrastructure Ltd and many more have complimented Nova Formworks for their distinctiveness and effectiveness.
We also provide design-related technical support. We guarantee the highest degree of client satisfaction by offering high-quality support through our highly skilled and trained site engineers as after-sales service measures.
Do subscribe to our Youtube Channel to understand how
easy and simple our system is to use:
Please feel free to reach out to us with your requirements.
We would be glad to be associated with you.
Get Latest Price
| Weight | 18 KG |
| Type | pp |
| Material | Plastic |
| Dimension | 1235MM HEIGHT |
| Size | 10MM-1000MM WIDTH |
| Color | Silver |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Nova Formworks |
| Usage/Application | Construction Sector |
| Plate Weight | 27 kg |
Advantages:
Vikas Mittal (Director)
Nova Formworks Private Limited
A-7/121-123, South Side, G.T Road, Industrial Area
Ghaziabad - 201010, Uttar Pradesh, India