Providing you the best range of building formwork, green formwork, plastic and steel drain formwork, construction plastic formwork, plastic wall formwork and plastic slab formwork with effective & timely delivery.
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Formwork System | Steel Panel |
| Facing Material | Steel Plate |
| Max Wall Height | 3000 mm |
| Surface Type | PP |
| Color | Silver |
| Weight | 20KG |
| Dimension | 100 TO 1000MM |
| Brand | NOVA |
| Usage/Application | 100+ |
| Length | 1235MM |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 1235MM |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
Companies like Larsen & Toubro Ltd, Ahluwalia Contracts India Ltd., Tata Projects India Ltd,MCNally Bharat Engineering C, Shapoorji & Pallonji Company Ltd, JMC Project India Ltd,Tata Steels Limited,ITD Cementation Ltd and J Kumar Infrastructure Ltd and many more have complimented Nova Formworks for their distinctiveness and effectiveness.
We also provide design-related technical support. We guarantee the highest degree of client satisfaction by offering high-quality support through our highly skilled and trained site engineers as after-sales service measures.
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Color | Silver |
| Weight | 20 KG |
| Dimension | 100 TO 1000MM |
| Brand | NOVA |
| Usage/Application | 100+ |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
Companies like Larsen & Toubro Ltd, Ahluwalia Contracts India Ltd., Tata Projects India Ltd,MCNally Bharat Engineering C, Shapoorji & Pallonji Company Ltd, JMC Project India Ltd,Tata Steels Limited,ITD Cementation Ltd and J Kumar Infrastructure Ltd and many more have complimented Nova Formworks for their distinctiveness and effectiveness.
We also provide design-related technical support. We guarantee the highest degree of client satisfaction by offering high-quality support through our highly skilled and trained site engineers as after-sales service measures.
Please feel free to reach out to us with your requirements.We would be glad to be associated with you.
Yours Sincerely.
Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Material | Plastic and Steel |
| Color | Silver |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Nova Formworks |
| Weight | 18 kg/m2 |
| Width | 10mm to 1000mm |
| Height | 1235mm |
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Material | Plastic |
| Color | Silver |
| Weight | 18 kg/m2 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Brand | Nova Formworks |
| Height | 1235mm |
| Width | 50 to 1000mm |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Surface Type | Color Galvanized |
| Color | Gray |
| Weight | 18 kg/m2 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Brand/Make | Nova Formworks |
| Usage/Application | Construction Sector |
| Height | 1235mm |
| Material | Plastic |
| Width | 50 to 1000mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 6500 / Square Meter Get Latest Price
| Surface Type | Color Galvanized |
| Color | Silver |
| Weight | 18 kg/m2 |
| Dimension | 100MM TO 1000MM |
| Brand | Nova Formworks |
| Height | 1235mm |
| Material | Plastic |
| Width | 50 to 1000mm |
Minimum order quantity: 50 Square Meter
Vikas Mittal (Director)
Nova Formworks Private Limited
A-7/121-123, South Side, G.T Road, Industrial Area
Ghaziabad - 201010, Uttar Pradesh, India